آموزش پرسنل

آموزش یکی از ارکان اصلی موفقیت در هر نوع کسب و کاری محسوب می شود. جلسات آموزشی مداوم هرچند کوتاه با محتوای آموزشی خوب و کاربردی برای پرسنل رستوران ضروری است.  لزوماً نیاز نیست زمان خیلی زیادی بابت این آموزش بگذارید.  اگر 2 بار در هفته قبل از شروع کار روزانه، 1-2 ساعت زمان بگذارید کافی است.

در صورتی که پرسنل شما آموزش های لازم را ببینند و در مواقع ضروری نکات مهم به آن ها آموزش داده شود گام موثری برای پیشرفت و موفقیت رستوران شما خواهد بود. شایان ذکر است آموزش فقط به زمان استخدام پرسنل و یا دوره های خاصی محدود نمی شود.

بلکه شما باید همواره طی برنامه ریزی و زمان های مشخص شده، جلسات آموزشی را برگزار کنید و نکات به روز و مهم را به پرسنل آموزش دهید و همچنین نکات قبلی را که ممکن است به خاطر گذشت زمان به فراموشی سپرده شده است را یادآوری کنید.

مباحث آموزشی می تواند راجع به اصول مشتری مداری، نحوه کار با تجهیزات آشپزخانه صنعتی و نگهداری از آن ها، تقویت نقاط قوت و …. باشد.

 • آموزش حس مسئولیت پذیری :

  وقتی یک مشتری به رستوران شما وارد می شود، میهمان تمامی پرسنل رستوران است و باید به گونه ای با او رفتار شود که حس مهمترین مشتری رستوران به او منتقل شود. ایجاد حس مهم بودن برای مشتری از ارزش بالایی برخوردار است. بنابراین همه ی پرسنل باید تلاش خود را جهت ارائه بهترین سطح کیفی خدمات به مشتری داشته باشند.

  از این رو باید به وظایف خود کاملا آشنا و نسبت به انجام آن ها متعهد باشند. برای ایجاد یک فضای کاری با راندمان بالا و صمیمی بهتر است همه پرسنل از وظایف سایر همکاران نیز آگاهی کافی داشته باشند تا در صورت نیاز، درخواست مشتری که به حیطه ی کاری خودشان مرتبط نیست را بتوانند انجام دهند.

  حمایت پرسنل از یکدیگر و انجام دادن همه ی مسئولیت ها با هم و در کنار هم منجر به رضایت و خشنودی مشتری می شود. شما به عنوان مدیریت رستوران باید بتوانید احساس مسئولیت نسبت به مشتری و سایر همکاران را در پرسنل ایجاد کنید، به آنها آموزش دهید و برای این موضوع ارزش قائل شوید.

  اگر شما به پرسنل خود بعنوان با ارزشمندترین عامل در رستوران توجه کنید باعث ایجاد حس مسئولیت پذیری و تبدیل آن ها به پرسنل وفادار رستوران خواهد شد.

 • آموزش فروش :

  بی شک فروش مهمترین مرحله ی هر کسب و کاری است. در رستوران نیز به همین منوال است با این تفاوت که کار فروش در رستوران فقط بر عهده پرسنل فروش و یا صندوقدارهای رستوران نیست. گارسن ها و پرسنلی که در فضای داخلی رستوران فعالیت می کنند هر کدام می توانند مخاطب مشتری قرار بگیرند و از آن ها در مورد بهترین غذا، غذای روز و … سوال شود.

  پس قطع به یقین همه ی کارکنان به نحوی می توانند در فروش تاثیر گذار باشند. از این رو این پرسنل باید آشنایی کامل با پیش غذا، غذا، دسر، نوشیدنی ها و …. داشته باشند و در این فعالیت که می تواند به صورت گروهی و تیمی انجام شود پاسخگوی نیاز مشتری باشند.